Trwa ładowanie



Menu

"Przy końcu życia będziemy sądzeni z miłości"
Św. Jan od Krzyża
Wasze wsparcie daje nadzieję.
Przekaż 1,5% podatku.

O nas

Fundacja Hospicyjna działa we Wrocławiu od marca 1998 roku. Fundatorami Fundacji były: Elżbieta Gorayska – Mytych, Anna Orońska, Bożena Szaynok. Początkowo Fundacja działała pod nazwą: Fundacja Budowy Hospicjum Onkologicznego we Wrocławiu, ponieważ w tym czasie istniała pilna potrzeba utworzenia stacjonarnego hospicjum.

Po utworzeniu przez zakon Bonifratrów pierwszego we Wrocławiu hospicjum stacjonarnego, Fundacja zaczęła wspierać finansowo nowo otwartą placówkę, a także – Zespół Opieki Paliatywnej (dzisiaj Hospicjum Domowe) przy Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, opiekujący się chorymi w domach. Od dwóch lat Fundacja wspiera także Hospicjum w Wilnie, pw. Bł. Ks. M. Sopoćki, które prowadzą polskie siostry ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego.

Zarząd Fundacji:
Prezes Fundacji – Bożena Szaynok
Wiceprezes Fundacji – Andrzej Zawalski
Sekretarz Fundacji – Beata Jarlińska – Krzysztoń
Członek Fundacji – Anna Orońska
Księgowa: Izabela Diduszko
Rada Fundacji:
Krystyna Malkiewicz
Anna Kraucz – Miękus
Jerzy Filak

Fundacja Hospicyjna posiada status Organizacji Pożytku Publicznego, zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000112338. Celem Fundacji jest wspieranie ruchu paliatywno-hospicyjnego i wszelkich inicjatyw mających na celu pomoc ludziom umierającym na choroby nowotworowe.

Opieka paliatywna i hospicyjna zajmuje się pacjentami z postępującymi, nieuleczalnymi chorobami, głównie nowotworowymi. Jej celem jest opanowywanie objawów fizycznych (opieka lekarska, pielęgniarska, rehabilitacyjna), psychologicznych, duchowych i socjalnych, a przez to poprawę, jakości i komfortu życia pacjentów i ich rodzin. Stara się zapewnić, by czas u schyłku życia był przeżyty w spokoju i godności, bez bólu i innych dokuczliwych objawów, a także bez poczucia bezradności, osamotnienia i odrzucenia. „Jesteś ważny, bo ty to ty – niezależnie od tego ile dni życia ci pozostało” mówiła twórczyni ruchu hospicyjnego Cecily Saunders.

W zaawansowanej fazie choroby nowotworowej pacjent najczęściej zostaje wypisany ze szpitala, a następnie może być objęty opieką hospicyjną w domu. U wielu chorych w terminalnym okresie choroby występuje jednak ogromne cierpienie, które złagodzić można tylko przy stałej 24 godzinnej opiece lekarskiej i pielęgniarskiej, połączonej ze wsparciem psychologicznym, serdecznością, towarzyszeniem w trudnej drodze odchodzenia.

Opieka paliatywna i hospicyjna jest w Polsce świadczona nieodpłatnie, ale uzyskiwane z NFZ fundusze, czy pomoc samorządów nie wystarczają na zapewnienie jej najwyższej jakości, nie pozwalają też na zapewnienie pacjentom niezbędnego nieraz wsparcia socjalnego. Dlatego Fundacja w czasie różnych akcji zbiera pieniądze na potrzeby Hospicjum Domowego i Stacjonarnego.
W Fundacji pracują tylko wolontariusze, dlatego całość zebranych pieniędzy trafia do chorych z Hospicjów. Z zebranych środków finansowane są zakupy sprzętu, leków, a także pomoc socjalna dla chorych. Ruch hospicyjny wydaje się być znakiem czasu. Głoszone przezeń idee są przeciwwagą dla zagrożeń współczesnego świata, w którym szerzą się egoizm, brak szacunku dla życia, pogarda dla słabości i starości, odrzucenie cierpienia a tym samym współczucia dla cierpiących. Ruch ten wpisuje się w nurt działań zmierzających do uczynienia naszego świata bardziej ludzkim.

Dokumenty

Statut
KRS
Uchwała 2017
Sprawozdanie 2017
Rachunek 2017
Uchwała 2018
Sprawozdanie 2018
Bilans 2018
Rachunek 2018
Sprawozdanie 2019
Sprawozdanie 2021
Sprawozdanie 2022